CHARAKTERISTIKA  ŠPECIFICKÝCH  VÝVINOVÝCH  PORÚCH  UČENIA

Špecifické vývinové poruchy učenia (ŠVPU) znamenajú súhrnné označenie zahŕňajúce poruchy čítania, písania, pravopisu, matematických či motorických zručností. Najrozšírenejšie poruchy učenia sú dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia, menej rozšírené sú dyspraxia, dyspinxia, dysmúzia.

ŠVPU sú charakteristické neschopnosťou žiaka zvládnuť bežné tempo a požiadavky učiteľa v bežnej ZŠ, SŠ, prípadne aj VŠ. Príčiny týchto porúch spočívajú v centrálnej nervovej sústave (CNS) žiaka.

     Predpona "dys-" znamená rozpor, deformáciu. V súvislosti so ŠVPU predpona "dys-" znamená nedostatočný, nesprávny vývin danej schopnosti.


STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA ŠVPU:

DYSLEXIA  je porucha čítania, ktorá vzniká väčšinou na základe poruchy zrakového vnímania. Postihuje techniku, tempo, kvalitu čítania a porozumenie textu.

a/ problémy s rýchlosťou čítania - žiak lúšti písmená/slabiky, nečíta plynule, alebo naopak číta zbrklo a domýšľa si slová;

b/ častá je chybovosť – najčastejšie sú zámeny tvarovo podobných písmen (b-d-p), zvukovo podobných písmen (t-d) alebo aj úplne nepodobných;

c/ technika čítania – tzv. dvojité čítanie (žiak si číta potichu po hláskach a potom vysloví slovo nahlas);

d/ problém s porozumením čítaného textu, s reprodukciou prečítaného textu.


DYSGRAFIA je
porucha písania, ktorej príčinou býva najčastejšie porucha motoriky (najmä jemná motorika, ale niekedy v kombinácii s hrubou).  Postihuje grafickú stránku písomného prejavu, tzn. čitateľnosť a úpravu. Prejavuje sa v týchto oblastiach:

a/ kvalita písma - písmo je príliš veľké alebo malé, nečitateľné;

b/ úprava - písma = časté je prepisovanie písmen, škrtanie,

               - napísaného textu = škrtanie a prepisovanie slov a viet, písanie nad alebo pod riadok...;

c/ tempo písania - je pomalé;

d/ technika písania - ide o ťažkopádne kŕčovité písanie (tzv. tvrdá ruka).


DYSORTOGRAFIA je
porucha pravopisu, ktorá vzniká väčšinou na podklade poruchy sluchového vnímania a rozlišovania hovoreného. Často je porušená schopnosť sluchovej analýzy a syntézy, sluchová orientácia a sluchová pamäť.

Dysortografia postihuje pravopis v dvoch oblastiach:

1. zvýšený počet špecifických dysortografických chýb (tie pozri nižšie);

2. ťažkosti pri osvojovaní učiva z gramatiky a pri aplikácii gramatických javov (teórie) na proces písania.

Špecifické dysortografické chyby sa prejavujú:

·      v rozlišovaní krátkych a dlhých samohlások;

·      v rozlišovaní znelých a neznelých spoluhlások;

·      v rozlišovaní tvrdých a mäkkých slabík;

·      v rozlišovaní sykaviek;

·      vo vynechávaní alebo pridávaní písmena / slabiky;

·      v hraniciach slov pri písaní textu.

Dysortografik robí pravopisné chyby prameniace z nezvládnutia systému jazyka.

DYSKALKÚLIA  je porucha matematických schopností. Jej príčinou sú problémy v oblasti sluchového i zrakového vnímania, v pravo-ľavej priestorovej orientácii a poruchy pamäti. Postihuje manipuláciu s číslami, číselné operácie, matematické predstavy, geometriu.

Rozlišuje sa niekoľko typov dyskalkúlie:

a/ praktognostická - porucha matematickej manipulácie s konkrétnymi predmetmi alebo nakreslenými symbolmi, pričom matematickou manipuláciou sa rozumie tvorenie skupín / radov predmetov, porovnávanie počtu predmetov, diferencovanie geometrických figúr;

b/ verbálna - problémy pri označovaní množstva a počtu predmetov, operačných znakov a matematických úkonov;

c/ lexická - ide o neschopnosť čítať matematické symboly (číslice, čísla, matematické symboly);

d/ grafická - ide o neschopnosť písať matematické symboly formou prepisu alebo diktovania – žiak píše opačné poradie písmen, zabúda písať nuly, pri písaní čísel pod seba neumiestňuje jednotky pod jednotky ap.;

e/ operačná - narušená je schopnosť realizácie matematických operácií, sčítania, odčítania, násobenia, delenia;

f/ ideognostická - ide o poruchu v oblasti pojmovej činnosti; týka sa to predovšetkým chápania matematických pojmov a vzťahov medzi nimi - žiak má napr. problém chápať vzťahy v matematických radoch (5, 10, 15...); číslo nechápe ako pojem, vie ho len napísať (napr. číslo 9 napíše, ale neuvedomuje si, že 9 je tiež 10 – 1 alebo 3 x 3...), ťažkosti sa objavujú pri riešení slovných úloh.


DYSPRAXIA je
porucha schopnosti vykonávať manuálne zložitejšie činnosti. Žiak s dyspraxiou býva sledovaný neurológom.

Diagnóza dyspraxie nie je celkom nová, v minulosti sa vyskytovala pod názvami „syndróm nešikovného dieťaťa“ alebo „motorická neobratnosť“.

Žiaci s dyspraxiou sú neobratní, majú poruchu vývoja jemnej a hrubej motoriky, problémy s koordináciou pohybov, často sú prítomné aj rečové poruchy.

V mladšom školskom veku sú u dyspraktikov časté problémy pri výkone bežných samoobslužných činností (obliekanie, stravovanie). Nemotornosť a nešikovnosť na manuálne zručnosti či športové aktivity pretrváva aj v dospelosti.

 

DYSPINXIA je porucha výtvarných schopností, charakteristická je nízkou úrovňou kresby, problematické je pochopenie perspektívy.

 

DYSMÚZIA je porucha hudobných schopností. Prejavuje sa problémami v rozlišovaní tónov, nepamätaním si melódie, nerozlišovaním rytmu.

 

Uvedené ŠVPU sú zároveň veľmi často spojené so zníženou alebo oscilujúcou koncentráciou u žiaka.

 

                

INFORMAČNÝ ZDROJ:

Zelinková, O. Poruchy učení. 11. rozšírené vydanie. Praha: Portál, 2009. ISBN 978-80-7367-514-1

Pozn.: Uvedenú odbornú publikáciu je možné si v prípade záujmu vyzdvihnúť u výchovnej poradkyne.